Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaLatest imagesPretraľnikRegistracijaLogin
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Similar topics
Latest topics
» O Tvorcu, andjelima i nebu
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesri srp 19, 2017 11:56 pm by Teodora

» Pitanja ...
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepon sij 28, 2013 1:51 am by Darling

» PiPi - poezija
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesub oľu 31, 2012 1:09 am by PiPi

» Teodora i PiPi
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimeuto sij 31, 2012 2:27 am by PiPi

» PiPi i William Shakespeare
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepon sij 23, 2012 4:25 pm by PiPi

» Obavjesti...
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepet lis 21, 2011 12:11 am by PiPi

» Rimarij....verzija za testiranje
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimečet lis 13, 2011 10:25 pm by PiPi

» Pitanja,odgovori, komentari...
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesub ruj 10, 2011 9:56 pm by PiPi

» Zal Kopp, moja poezija
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepet srp 29, 2011 8:51 pm by PiPi

» Herman Hese
kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesub lip 04, 2011 3:01 pm by Teodora

Online
Ukupno je: 1 korisnik/ca online; 0 registriranih, 0 skrivenih i 1 gost.

/

Najviše korisnika/ca istovremeno online bilo je: 20, dana pet vel 02, 2024 12:26 am.
FlagConter
kritika poezije- članova foruma... Pageviews=1

 

 kritika poezije- članova foruma...

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesri stu 03, 2010 10:45 pm

Važno!!!

Poštovani članovi,
U ovoj temi će biti objavljivani kritički osvrti na poeziju članova ovog foruma…
Pozvani su svi članovi da sudjeluju u pisanju kritika i svog viđenja pojedine pjesme, no da takve rasprave ne bi trajale u nedogled i da ne bi prelazile granice dobrog ponašanja, svaki pokušaj repliciranja i nastavljanja diskusije biti će onemogućen…
To bi trebalo značiti, jedan članak o pjesmi i to je to…naravno pjesnik o čijoj pjesmi se raspravlja isto tako ima pravo napisati svoje viđenje pjesme, razloge, zašto i kako su nastali ti stihovi…
Neumjesno je pisati o naobrazbi i stručnosti, o nečijoj inteligenciji i ne znam još čamu, jer svi mi ovdje smo pjesnici i svatko od nas ima svoje viđenje svijeta i poezije…

Osmijeh vam ostavljam….PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: @ Teodora;   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesri stu 03, 2010 10:48 pm


Pomirenje

Odjek misli i cekanja ubise me sati
da mislim necu i da te suzom molim
hocu li te cuti, hoces li me zvati
jer sto te vise volim vise se oholis.

Zelim da te samo jos jednom vidim
da mi vratis one izgubljene sate
i kad bih te srela o cemu bi pricali
necu nikad vise ni da mislim na te.

Najlepsu cu pesmu tebi napisati
jer ti si uz mene i ja sam uz tebe
a poruku tajnu samo ti ces znati
bez tebe ne mogu zamisliti sebe.

I kao da se nikad svadjali nismo
posle jednog trena mi se pomirismo..



…Ne znam no ova mi se pjesma ne sviđa, trebala bi govoriti o pomirenju a ona je puna velikih dvojbi i negacija…tako imam dojam da se ti ne želiš pomiriti, što se na kraju ipak desi. Druga strofa mi se posebno ne sviđa…u prva dva stiha govoriš o želji da ga vidiš, te da se prisjetiš svih trenutaka provedenih skupa, a onda u trećem stihu, o čemu bi pričali? Na kraju odluka da ga ne želiš niti vidjeti niti misliti o njemu…strofa je ipak prekratka za takve nagle preokrete…možda kroz cijelu pjesmu da al u jednoj strofi ispadne nerealno…
Druga strofa završava …neću nikad više…a već sljedeći stih…napisat ću ti pjesmu…
Rekao bih da je ova pjesma napisana na brzaka i bez mnogo inspiracije...

Pozivam i ostale članove da se kritički osvrnu na pjesmu od naše članice Teodore…..PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
Teodora

Teodora


Broj postova : 305
Reputation : 13
Join date : 02.11.2010
Lokacija : Sweden

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimesri stu 03, 2010 11:13 pm

Pjesma je pisana za temu POmirenje na Masadinom forumu. Kao sto si vec upoznat Pipi sa pravilima ove teme u pesmi se ne smije upotrebiti ista rijec nogo treba da se kroz pjesmu nasluti da je to to. Kao sto to cesto biva prije pomirenja dodje do svadje ili rasprave zbog necega , upravo o tome pisem u prve dvije strofe. Tek u trecoj strofi se govori o pomirenju, zato nagli prelaz iz svadje u pomirenje.Skucen je razvoj dogadjaja bas zbog sonetne forme koja mora biti ogranicena. Pjesma jeste napisana ne brzinu. Uglavnom ovo je bila zamisao ali nisam imala vremena a ni mjesta da poslozim sve ove dogadjaje u sonet. Mozda ipak pogresno izabran stil.
[Vrh] Go down
http://dveri-milosti.serbianforum.info/index.htm
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: @ Nevenka Nedić - kritika pjesme "Sanjam ljubljenika na poljskom maku"   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimeuto stu 09, 2010 10:14 pm

@ Nevenka Nedić

SANJAM LJUBLJENIKA NA POLJSKOM MAKU

Sanjam ljubljenika na poljskom maku
K'o što Hamleta usnu Ofelija;
No san duši posta tamna ćelija
Jer odolijeva ljubavnom znaku.

Zrake Sunca smješkaju se oblaku -
Ljetno slavlje sjajnog boga Helija!
Nek' zna kada bila bih veselija:
Skromno se nadam njegovom koraku.

Jedna želja koju mašta je prela
Pred očima mojim postaje zbilja.
Duša gori, od žudnje uzavrela

Budi se hitro uz mirise smilja
Da bi se željno sa ljubljenim srela
I bdila blizu njegova okrilja.

……….
Draga moja Nevenka, baš sam se iznenadio kada sam danas na webstilusu vidio objavljen sonet „ sanjam ljubljenika na poljskom maku“ , žao mi je što ga nisi i ovdje objavila…al dobro…ja ga objavljujem u cijelosti u temi kritika – poezije naših članova.

Zašto kritika…Odmah u naslovu se uočava nespretno sročen stih, malo neobičan…na poljskom maku…bilo bi mi to u redu da si ti leptir ili pčelica Maja, no ja te znam kao lijepu i zaljubljenu djevojku, stoga mi ovaj stih nije „ legao na uho“…
Izdvojit ću još samo jedan stih, koji je isto tako slab…“ Zrake Sunca smješkaju se oblaku-„
I da je ovo pjesma za djecu, ne bih se mogao složiti s gore navedenim opisom, naime u dječjoj poeziji je sasvim normalno da se Sunce osmjehuje i to je sasvim uredu…no zraka sunca koja se smješka oblaku, ne bi prošla ni kod male djece. Nespretno je sričen i posljednji stih u tom sonetu….
Ne znam je su li to možda razlozi zašto ovaj sonet nisi objavila na ovom forumu…

PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
Nevenka Nedić

Nevenka Nedić


Broj postova : 12
Reputation : 1
Join date : 03.11.2010
Age : 34

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimened stu 21, 2010 10:27 pm

PiPi, razlog zbog kojeg ovaj sonet nisam objavila ovdje je vrlo jednostavan: nisam se u potpunosti aktivirala na ovom forumu, što znači da nisam išla dalje od posta o našem pjevanju. Kroz mjesec dana nastali su neki novi soneti koje bih mogla objaviti ovdje, mada ne u ovoj temi. Osobno se baš ne usuđujem znatno kritizirati nečiju poeziju, jer kroz svoje dosadašnje stvaralačko iskustvo shvatih kako nije upitna kvaliteta napisane pjesme, već vještina biranja prikladnih riječi kojim bi se određeni osjećaji opisali.
Bez obzira na kritiku koju sam dobila na dva sonetna stiha, iste ne bih mijenjala jer očito je da meni nešto znače. Možda bi se u slučaju kada bi još desetak kritičara pročitalo ovaj sonet (i komentiralo ga) došlo do toga kako nijedan stih nije valjan. Razumijem da je ovo tvoje viđenje i ja ga cijenim ali se ne osjećam baš ugodno nalazeći iskreno djelo iz svoje duše na kritici. Nadam se da ćeš me shvatiti na pravi način kao što se nadam da ću uskoro postati aktivni član ovoga foruma!
Pozdrav! Smile
[Vrh] Go down
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimened stu 21, 2010 11:32 pm

Iako je prvotna misao ove otvorene teme kritika, a bez beskonačnih replika…biti ću slobodan pa pisati više općenito ne vežući svoje misli konkretno uz objavljeni post Nevenke Nedić.

Bezbroj puta sam do sada napisao istu rečenicu, moje kritike su dobronamjerne i za svaku koju sam napisao dao sam i primjer svog viđenja konkretnih stihova.Nikada nisam pisao općenito o nekoj pjesmi, u stilu (nije ti nešto ova pjesma), to si nikada neću dopustiti.Naravno da nije ugodno pročitati lošu kritiku za svoje stihove, pogotovo kad su ti stihovi dragi kao i svakom pjesniku koji napiše neki stih.
Poezija nije i nisu stihovi koji nešto pjesniku znače, poezija su stihovi koji nešto znače, a čitatelj je taj koji će donijeti sud jeli taj pjesnik u svojim stihovima nešto poručio, no na nama pjesnicima je da ne izazivamo čitatelja da sumnja u naše viđenje.
Moje kritike su usmjerene upravo prema takvim stihovima, stihovima koji pobuđuju sumnju.
Kao i uvijek do sada svaki odgovor pjesnika na moju kritiku je uvijek bio općenit, ne razumijem zašto pjesnici ne mogu pokušati objasniti svoje stihove koje su napisali, već ih uvijek jednostavno prešute…no uvijek su rječiti kada treba izraziti negodovanje.

Osmijeh ostavljam…PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
Nevenka Nedić

Nevenka Nedić


Broj postova : 12
Reputation : 1
Join date : 03.11.2010
Age : 34

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepon stu 22, 2010 12:18 pm

PiPi, nemoj ostati zabrinut što se mene tiče, nisam se naljutila ili ti zamjerila nešto, već za mene je naziv teme "Kritika poezije" oksimoron. To je moje gledište i u tome se razlikujemo. No slažem se s tobom u tome da bih se trebala izjasniti što se tiče tri stiha koja su u tebi pobudila sumnju.
Budući da sonet zahtjeva vješto biranje riječi koje bi najbolje mogle opisati pjesnikova stanja i emocije, naslov sam sročila tako što sam izostavila "odmarajući se" ili "ležeći" ili "sanjajući" i slično. Smatrala sam da se podrazumijeva da nešto od toga radim na poljskom maku, a da sam tu misao nastavila kroz dva sonetna stiha, smanjila bih si "prostor" za ostale misli koje sam imala. "Zrake Sunca smješkaju se oblaku" zapravo znači da Sunce sja popriličnom snagom, dakle, da je ljeto ili proljeće. Posljednji stih ne bih posebno objašnjavala, smatram ga jasnim - pokraj voljene osobe sve je lakše, pa čak i noć bez sna. Zapravo, ponekad ne poželimo zaspati noću jer nas misao da je voljena osoba pokraj nas održava budno i suviše sretno da bismo zaspali.
I zaboravih napisati još jedan razlog zašto kritiku poezije ne smatram "valjanom": kod deset čitatelja deset će različith stihova pobuditi sumnju, kod četrnaest četrnaest stihova. Na koncu, niti jedan stih soneta ne bi bio dobar. Ja osobno ne pišem za čitatelje, pišem radi sebe - jer imam želju pretočiti dio sebe na papir. Svoje radove objavljujem jer želim sa drugima podijeliti dio sebe (mnogi se u tuđim pjesmama mogu pronaći), ali ne na način da ih jedan po jedan čitatelj poželi promijeniti jer im se neki stihovi i ne čine baš dobro sročenim. Takvi neka sami napišu pjesmu koja će im se dopasti, ali u moje neka ne ulaze sa takvim opaskama. PiPi, tvoje komentare na moje prvašnje sonete sam shvatila dobronamjernim jer sam uočila da sam pogriješila glede forme i inih stvari. To je jedno - no mijenjati stihove ne bih nikako htjela.
[Vrh] Go down
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepon stu 22, 2010 10:19 pm

Nevenka, za oksimoron u rječniku piše…knjiž. stilska figura koja u sebi objedinjuje dva proturječna pojma (npr. vrući led, mudra budala, živi mrtvac, pošten lopov)….no u ovu definiciju oksimorona ne mogu nikako uklopiti kritiku poezije…jednostavno to nije dobro izabrana riječ za ono što si htjela reći…
A kad smo već kod oksimorona, pokušaj razmisliti o posljednjem stihu soneta…lako ćeš uvidjeti da je upravo taj stih oksimoron…( blizu-okrilja )
U krivu si kad kažeš da bi 14 čitatelja našlo 14 sumnjivih stihova…to nikako ne može biti točno…al svako ko pročita tvoj sonet izdvojit će upravo ona tri stiha jer oni jesu sumnjivi.
Tvoje objašnjenje tih stihova je samo proširena misao istih…a koji još uvijek jesu ono što sam za njih napisao…Sunca svojim zrakama golica oblak…Sunce se skrilo iza oblaka…Sunce mi miluje obraze…sve su ovo već toliko puta napisani stihovi da jednostavno to tako moramo i prihvatiti…i od svih usporedbi koje su opće poznate ti napišeš jednu novu…koja je eto meni sumnjiva…
U prvom stihu je problem „na“ …ležao sam u polju maka…s brijega spustio sam se u dolinu…nije na dolinu…zakoračio sam u polje žita…ne možeš stajati na žitu već u žitu…mislim da će ti sada biti jasnije ono što sam i prvi puta napisao…
Tvoje stihove sam kritizirao, no nisam napisao verziju kako bih ja to učinio…stoga ne stoji ni tvrdnja da sam ih htio promijeniti…istina je da sam to mnogo puta do sada predlagao raznim pjesnicima, pa i tebi…
Nešto o tvojoj tvrdnji…(mnogi se u tuđim pjesmama mogu pronaći). Mogu se složiti s tom tvrdnjom al pod ovim uvjetom…u slabim stihovima se mogu pronaći slabi pjesnici, slabi čitatelji, lažni prijatelji…a u dobrim stihovima se mogu pronaći uz sve ove do sada nabrojane i oni dobri i oni najbolji…
Zapitaj se zašto među nama pjesnicima amaterima, pjesnicima srca, nema onih istinskih, uvaženih pjesnika koje priznajemo mi a koje priznaje i struka…nema ih…zašto među nama nema kritičara, onih pravih…zašto nema pismenih ljudi onih kojima je struka upravo poezija…nema ih….zašto?

Osmijeh ti ostavljam....PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
Nevenka Nedić

Nevenka Nedić


Broj postova : 12
Reputation : 1
Join date : 03.11.2010
Age : 34

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimened stu 28, 2010 5:13 pm

Jaoj, PiPi, opet ću morati napisati jedan podugačak odgovor, a namjeravala sam samo jednom rečenicom prekinuti ovu raspravu jer će moje stajalište ostati nepromjenjeno kao i tvoje. Ići ću redom i obazreti se na tvoj cjelokupni odgovor.
Na takav način zadirući u nečije pjesme diraš dušu samog autora, a to je nešto što nijedan od njih ne bi želio. Stoga je bolje ostaviti se toga posla, jer jedini problem koji nastaje kod tih "sumnjivih stihova" jest taj da ili komentator nije razumio ono što je pjesnik želio reći ili da je sam pjesnik pogriješio birajući riječi kojim bi izrazio ono što trenutno osjeća. Ako gledam sa svoje strane, ja pjesme ne pišem na način da bi se one svidjele mojim čitateljima - pišem ih radi sebe i radi onih čitatelja koji bi se, kada pročitaju neku od njih, mogli pronaći u pojedinim stihovima. Štoviše, lijepo mi je čuti komentar, ali ne žudim za tim koliko za osobnim zadovoljstvom koje se javlja kada na papiru ispred sebe pročitam osjećaje duše koji su se pretvorili u riječi.
Oksimoron - poznajem tu stilsku figuru, no stoga sam napomenula da je "Kritika poezije" za mene oksimoron, ne po pravilu koje stoje u rječniku.
Kada kažeš da bi svaki čitatelj utvrdio da baš ta tri stiga nisu valjana, nisi me uvjerio kako svaki čovjek drugačije gleda na svijet s obzirom na svoje iskustvo/prošlost.
Ne bih dalje pisala i objašnjavala se - u konačnici, samo ponovo pročitaj dio odgovora koji sam označila drugom bojom jer je to zaokružena cjelina moga stajališta. Kada bih nastavila ovu raspravu, ne bi se promijenila činjenica o tome da sam pjesnik - i to pjesnik duše o kakvom si pisao - i da me osobno ne zanima usavršavanje mojih već napisanih riječi. Svakako, ne bih bila u stanju zametnuti to da sam jedan dio svog stvaralaštva "poboljšala" zahvaljujući tebi i na tome sam ti zahvalna - to su za mene bili koraci koji su učinili nagli skok naprijed. No svakako se ne slažem sa poantom ove teme i neću pisati ovdje. Kada pročitam nečiju pjesmu, uvijek izdvajam i tražim lijepe stihove koji su u meni nešto pobudili, a ne obazirem se na nešto kao što su "sumnjivi stihovi".
[Vrh] Go down
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimened stu 28, 2010 10:32 pm


Žao mi je Nevenka što ne možeš sagledati u cjelini pravu prirodu ovih komentara i kritika, odveć si osobno primila sve moje komentare i to je razlog zbog kojeg ću biti tužan. Neću proširivati raspravu, jer kako tvrdiš ne vrijedi…to je istina jer velika većina nas smo upravo takvi ljudi, teško prihvaćamo tuđe mišljenje o nama samima.

Osmijeh ti ostavljam do nekih novih, ljepših i vedrijih tema…PiPi


[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Zal Kopp - Čarolija nježnosti   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimened sij 09, 2011 11:16 pm


Ljubljena moja, sve možeš razumjeti
ako nasloniš lice na moje poljupce
i svoj zlatom nauljen struk prepustiš
zvijezdama mog zadihanog njihanja.
Sve ćeš osjetiti u mom blistavom znoju,
kad stigneš okupat ću te osmjehom,
a čim jezikom i prstima zakoračim na tebe
prepolovit ću na tebi mjesečinu.
Evo, nagnut nad obiljem tvoga znamenja
prolazim gustoćom tvoje tišine,
i obogaćen mirisom vrelih cvjetova
u trenutku se vežem za tebe usnama.
Klizim ponad visokih vlati tvojih uzdaha.
i ploveći bijelim odljevima tvoga disanja
nudim ti uzvišeno svoju težinu,
neprekidno izgaram nad tobom,
rastačem u tvoju krv plamen dodira,
a na putanji zanosnog kruženja
zaustavljam noć pod sjenom naših tijela
i žudnju uskomešanu vrelinom
pretvaram u strast naših milovanja.
Uhvaćeni smo u čaroliju nježnosti,
u snagu prisnosti, u nevinost sna,
bokovi su nam žive vatre, ruke zgrčene,
noge isprepletene u šaputanja,
a naši trzaji oslobađaju nebo pticama.
Iz mog srca rađa se tvoje zadovoljstvo
iz tvog srca proizlaze čistoća moga glasa,
iz mojih očiju treperi tvoja putenost,
iz tvojih očiju prelijeva se moje nadahnuće,
i živo si korijenje svih mojih krošnji.
Prozirnost sam svih tvojih čežnji,
i oduvijek si ples moga disanja,
zapletena u moj oživljeni svemir
spremna si uživati moje riječi.
Pošto istinom ostaješ u meni
spremno ću obogatiti tvoj svijet
oblikovat svoju srčanost tobom,
svakodnevno te obnavljati dušom,
citirati tvoj sjaj kao hranu svog života,
i besprijekorno te izdvajati iz mnoštva.
Tobom ću zauvijek oslikati svoje lice.


….

Ne mogu se oduprijeti pomisli kako u tvom stilu pisanja vidim veliki utjecaj Pabla Nerude; onaj beskonačni niz nabrajanja kojim opisuje ženu, upravo to je ono što me je i očaralo kod njega, ustrajnost koja traje kroz stotinu soneta…dovodeći nas do samih granica mašte i razuma…sada se više ne sjećam je li u nekom od tih bezbroj stihova prešao granicu razumijevanja…iako je bio doista teških stihova…

Čitajući tvoju poeziju koja je kako sam već rekao isto tako beskonačni niz nabrajanja, primjećujem da se ponekad izgubiš te prijeđeš onu granicu razumljivosti pa čak i mašte…
Isto tako bih dodao, i prije a i u ovoj pjesmi, sklon si; ja to zovem ; „nezgrapno pisanje“
vrlo lijepe slike jednostavno upropastiti kao u ovih nekoliko stihova;

“Iz mog srca rađa se tvoje zadovoljstvo
iz tvog srca proizlaze čistoća moga glasa,
iz mojih očiju treperi tvoja putenost,
iz tvojih očiju prelijeva se moje nadahnuće,“

Poezija nije trenutak kada vrh pera dodiruje papir, nije i nikada to neće biti, a u ovih nekoliko izdvojenih stihova se upravo to osjeća….strast koja nije kontrolirana…“iz mog“-„tvoje“, „iz tvog“- „moga“…itd, rezultat svega je na kraju „prelijevanje iz šupljeg u prazno“ bez obzira što se možda pretače vrlo ukusno vino.
U nezgrapno napisane stihove odao bih i ovo;

„kad stigneš okupat ću te osmjehom,
a čim jezikom i prstima zakoračim na tebe
prepolovit ću na tebi mjesečinu.“

Spomenuo sam prelaženje one granice razumljivosti i mašte…to bih radije usporedio s lošim izborom riječi koje pjesnik upotrebljava u ovoj pjesmi izdvojit ću takve dvije riječi…

rastačem-rasplinjujem
prepolovit ću- razdijelit ću

dodao bih još samo jedan detalj, kada su u pitanju nabrajanja:
„bokovi su nam žive vatre, ruke zgrčene,noge isprepletene“ a sve završava s „u šaputanja,“
s tim završetkom sam jako dvojio, nije mi jasna misao…

Osmijeh ti ostavljam…PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
Zal Kopp

Zal Kopp


Broj postova : 10
Reputation : 1
Join date : 04.11.2010
Age : 67
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimeuto sij 11, 2011 12:44 am

Zbog tvojih primjedbi i sugestija moje pisanje u konačnici i diše. Smatram to komplimentom.

Dakle, kada god skiciram vlastite misli, u moju se podsvijest zavuče i miris tek doživljenog, kušanog ili bolje rečeno opipljivog. Tako između ostalih okusa u meni ječe bezbrojni cjelovi, podsjećajući me kako sam maloprije sudjelovao u njihovom oblikovanju. Također u tom javljanu ima uzdaha i dodira. Na kraju, svi se oni pretoče u bezbrojne osjećaje iz čijih kapi kaplju riječi koje katkada pohvatam, ali ponekad me iznenade hitrošću, pa ostanem zakinut za pokoju kaplju neizrecive ljepote. Ipak, ne zaboravljam ništa, samo malo zastanem, pogledam oko sebe i nastavljam dalje...do novog susreta sa sobom, ljubavlju i poezijom.
Hvala, Pipi i čitamo se.
Zal Kopp
[Vrh] Go down
http://www.zalkopp.com
PiPi
Admin
PiPi


Broj postova : 240
Reputation : 12
Join date : 02.11.2010
Age : 56
Lokacija : Hrvatska

kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitimepet svi 13, 2011 12:02 am

Osvrt na promociju knjige Frane Budića - Posvetnice ( 12.5.2011)



S štovanjem i velikom pozornošću pročitah svaki sonet u knjizi „ Posvetnice“ Frane Budića, prijatelja pjesnika. Ovo je njegova prva knjiga u kojoj objavljuje sonete, u ovom slučaju tri sonetna vijenca s posvetama. Želja mi je zapisati nekoliko utisaka o sonetima koje sam ovdje pročitao. Već u prvom pogledu na stranice knjige zapazio sam da su sonetne rečenice vrlo kratke, skoro u pravilu svaki stih soneta je rečenica, prva misao mi je bila da je takvim rasporedom rečenica vrlo teško, skoro nemoguće opisati ili dočarati onu glavnu misao, odnosno poruku pjesme, daljnjim čitanjem to se i pokazalo tako, soneti su zvučali kao neprekidni niz uzrečica.
O tehničkom djelu soneta nisam mnogo mario jer vjerujem da se Frane potrudio oko metrike i rime u tim sonetnim vijencima. U tom dijelu bih samo napomenuo kako se vrlo lako dalo primijetiti vjerujem ne namjerno već radi potrebe rime ponavljanja vrlo sličnih ili jednakih stihova:
Prvi u nizu sonetnih vijenaca je „Nova pravednost“ posvećen dr. Ivi Josipoviću.

VIII: Sve se sad prati i pozorno snima.
IX: sve se još prati i pozorno snima
X: sve se to prati i pozorno snima.

U tom sonetnom vijencu se nalazi i stih:
VII: Duša im je puna, ali glava prazna.

koji je ponovo napisan u novom sonetnom vijencu pod imenom „ Lirska paučina“
XII:Duša im je puna, ali glava prazna.


Da bih dočarao Sonetne vijence koje sam pročitao, bio sam u dilemi kako te svoje utiske dočarati, kroz glavu mi proleti jedna zgodna misao…ako je sonetni vijenci neko umjetničko djelo koje zahtjeva osim umjetnosti i onu tehničku stranu onda bih sonetni vijenac mogao opisati kako sliku koja je sastavljena od „puzli“, svaki dio te slike je zaseban dio jednog od zadanih oblika koji ima svoje mjesto ali drugačije obojan a svi dijelovi zajedno čine sliku.
U slučaju Frane i njegovih sonetnih vijenaca to bih rekao nekako drugačije, to bi bilo kako „lego“ građevina, njegovi stihovi su upravo kockice pravilnog oblika s kojim se može načiniti više različitih građevina, njegovi stihovi su isuviše jednostavni i lako prilagodljivi upravo radi svog svojstva jedan stih jedna misao, stoga čitatelj ima dojam da je to beskonačni niz napisanih uzrečica.
Dakako treba pohvaliti upornost i vještinu za ove sonetne vijence jer bez obzira što su moji dojmovi bliži onoj „lego“ poeziji koju sam opisao, treba imati i volje i hrabrosti za napisati i jedan jedini sonetni vijenac.Vjerujem da će Frane u budućnosti posvetiti malo manje pažnje upravo tom tehničkom dijelu soneta koji taj sonet ne pretvara samo u matematički slijed slogova nego mu podariti i onaj poetski dio koji ga čini uzvišenom pjesmom nad pjesmama.



Slavko Kukec - PiPi
[Vrh] Go down
https://pipi.forumcroatian.com
Sponsored content





kritika poezije- članova foruma... Empty
PostajNaslov: Re: kritika poezije- članova foruma...   kritika poezije- članova foruma... Icon_minitime

[Vrh] Go down
 
kritika poezije- članova foruma...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» kritika poezije na netu ...

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Kritika :: kritika poezije-
Forum(o)Bir: